Praca lekarza i pielęgniarki wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością posiadania ogromnej wiedzy. Z uwagi na to, w jakich warunkach przebiega codzienna praca medyków, muszą być oni wyposażeni w odpowiedni strój. Mowa tutaj oczywiście również o obuwiu medycznym, którego wybór jest niezwykle ważny, ponieważ lekarze i pielęgniarki pokonują codziennie wiele kilometrów. Z jakich materiałów powinno być wykonane dobre obuwie medyczne i jakimi cechami musi się wyróżniać?
Klapki, czyli najpopularniejsza forma obuwia medycznego
Obuwie medyczne występuje w kilku formach, jednak najpopularniejszą z nich są klapki. W większości modeli pięta jest odsłonięta częściowo albo w całości. Z uwagi na to, jak wiele kilometrów pokonują lekarze i pielęgniarki podczas codziennej pracy, taka konstrukcja jest optymalna, ponieważ zapewnia wysoki poziom wentylacji. Takie obuwie medyczne jednocześnie zasłania dużą część stopy, dzięki czemu zapewnia jej odpowiedni poziom bezpieczeństwa, na przykład przed urazami mechanicznymi.
W codziennej pracy medyków ważna jest również wygoda. Właśnie dlatego klapki są najlepszą formą obuwia. Można je szybko wsunąć na nogi bez konieczności sznurowania. Jednocześnie ich konstrukcja sprawia, że nie zsuwają się podczas chodzenia, więc można się w nich komfortowo przemieszczać. Dodatkowo powinny być one wyposażone we wkłady korkowo-gumowe z profilem ortopedycznym.
Jakie cechy musi mieć obuwie medyczne?
Wybór odpowiedniego obuwia jest równie ważny, jak zakup bezpiecznej i wygodnej odzieży medycznej. W przypadku butów medycznych oprócz wspomnianej wygody, ważne jest również bezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę na to, by obuwie było wyposażone w antypoślizgowe spody, ponieważ śliska podłoga może być sporym zagrożeniem dla personelu medycznego. Powinno być ono również higieniczne, czyli łatwe w czyszczeniu, ponieważ z uwagi na intensywną eksploatację buty medyczne wymagają go stosunkowo często.
Istotna jest również odporność na wchłanianie zapachów i pyłów. Dobre buty medyczne wyróżniają się również niewielką wagą, ponieważ gwarantuje ona wygodę podczas pokonywania wielu kilometrów. Z uwagi na miejsce zastosowania obuwia powinno ono mieć również właściwości antybakteryjne, ponieważ szpital, przychodnia czy inna placówka medyczna są miejscem, w którym pracownicy przebywają w środowisku przyjaznym rozwojowi bakterii.