Jakie standardy musi spełniać odzież medyczna?

Jakie standardy musi spełniać odzież medyczna?

Odzież robocza jest ściśle dopasowywana do branży, czyli codziennego ich wykorzystywania. W przypadku służby zdrowia, konieczne jest stosowanie odpowiedniej jakości odzieży medycznej. Jest to szczególnie ważne ze względu na rodzaj zagrożeń, jakie czyhają na pracowników służby zdrowia, podczas codziennego wykonywania swoich obowiązków w pracy.

Czy odzież medyczna musi być odpowiednio certyfikowana?

Celem zabezpieczenia zdrowia i życia osób pracujących w służbie zdrowia do produkcji odzieży medycznej mogą przystąpić nieliczne firmy szwalnicze. Muszą się one wyróżniać odpowiednim krojem, wykończeniem oraz użytymi wysokimi materiałami do ich uszycia, jak zamki, guziki, nici, dzianina.

Ważniejszym jednak wymogiem narzuconym przez prawo i przepisy bhp jest spełnianie określonych norm jakościowych odzieży służby zdrowia. Ze względu na fakt, iż odzież ta ma przede wszystkim bronić zdrowia pracowników medycznych, pracownicy muszą stosować odzież chroniącą ich przez różnego rodzaju zakażeniami zgodnie z normą EN 13795 oraz w myśl dyrektywy unijnej European Council Directive 93/42/EEC [MDD]. Dodatkowo ubrania medyczne powinny zapewniać ochronę zgodną z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie wymagań, jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą (DZ.U. 2012.739).

Jakie funkcje pełni odzież medyczna?

Głównym celem stosowania odzieży specjalistycznej dedykowanej jest funkcja ochronna i jednocześnie ma ułatwiać identyfikację określonej grupy zawodowej, co ułatwia sprawne funkcjonowanie społeczeństwa. Ubrania medyczne są stosowane w takich dziedzinach medycyny jak:

  • Ratownictwo medyczne,
  • Apteki,
  • Przychodnie,
  • Szpitale
  • Gabinety stomatologiczne.

Często ubrania ochronne pracowników służby zdrowia są używane przez pracowników sanatoriów, gabinetów kosmetycznych, uzdrowisk, czyli miejsc związanych usługami z obsługą medyczną.

Czy odzież medyczna występuje w jednym rodzaju?

Dzisiejsza technika pozwala na produkcję specjalistycznej odzieży medycznej w podziale na płeć, czyli odzież medyczną damską i odzież medyczną męską, a także dzieli się pod względem zastosowania odpowiednich materiałów, dodatków krawieckich, które podnoszą funkcjonalność odzieży medycznych.

Nowoczesna odzież medyczna pozwala na stosowanie na nich środków silnie dezynfekujących, czyszczących, dzięki czemu wszelkiego rodzaju koszulki spódnice, zapaski, czy fartuchy odznaczają się niebywałą trwałością i wysokim poziomem higieny. Odpowiednio użytkowane nie będą poddawały się mechaceniu, zachowują swój kształt i kolor nawet po wielu praniach. W przypadku odzieży medycznej, noszonej w oddziałach szpitalnych, istotnym wymogiem jest temperatura prania. Stosowane są tkaniny o temperaturze prania 60⁰C oraz 85⁰C. Tkaniny białe można chlorować.

Kupując odzież, która ma być używana w branży medycznej, należy zadbać, aby materiały użyte do ich produkcji były jednocześnie oddychające, zapewniały komfort termiczny i chroniły przed przedostaniem się na powierzchnię skóry:

  • Płynów ustrojowych,
  • Krwi,
  • Drobnoustrojów chorobotwórczych.
1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl