Jakie znaczenie mają poszczególne kolory dla odzieży medycznej?

Jakie znaczenie mają poszczególne kolory dla odzieży medycznej?

Odzież medyczna to rodzaj specjalistycznego stroju ochronnego noszonego przez personel służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarki, ratowników, czy pozostałe osoby pracujące np. w przychodniach i klinikach. Chociaż strój lekarza kojarzy się głównie z białym kolorem, noszenie takiego uniformu wcale nie jest regułą. Okazuje się bowiem, że sporą popularnością cieszy się odzież medyczna uszyta z tkanin barwionych. Dowiedz się, jakie znacznie mają poszczególne kolory uniformów noszonych przez personel medyczny.

 

Kolor odzieży medycznej – czy ma znaczenie?

Dawniej, we wszystkich placówkach medycznych obowiązywała zasada mówiąca o tym, że kolor uniformu powinien odpowiadać specjalizacji oraz obowiązków, które pełniła dana osoba. Rozporządzenia określające normy ubioru personelu medycznego były zapisywane w regulaminie szpitala lub przychodni. Do standardowych i ujednoliconych kolorów odzieży medycznej zaliczano:

  • biały – noszony przez lekarzy oraz stomatologów,
  • zielony – przeznaczony dla lekarzy zabiegowych,
  • niebieski – dedykowany pielęgniarkom oraz siostrom oddziałowym,
  • granatowy – noszy przez sanitariuszy,
  • czerwony – wykorzystywany w odzieży ratowników medycznych.

Obecnie podział ten nie jest obowiązkowy i chociaż odeszło się od standaryzacji tego typu, w dalszym ciągu pojawiają się miejsca, w których kolor ubioru noszonego przez personel medyczny jest jasno określony w wewnętrznych przepisach danej placówki. Mimo tego, że noszenie stroju w określonym kolorze nie jest wymagane, wiele osób decyduje się na pozostanie przy tradycyjnych barwach uniformów. Warto pamiętać o tym, że stroje noszone przez ratowników medycznych, powinny być łatwo dostrzegalne – z tego też względu zasada czerwonej odzieży dla służb ratowniczych pozostaje nadal aktualna.

Znaczenie kolorów w psychologii

Pomimo tego, że już jakiś czas temu odeszło się od standaryzacji kolorów odzieży medycznej, warto pamiętać o tym, że według psychologów, każdy kolor ma swoje znaczenie. Biała odzież kojarzy się ze sterylnością i zachowaniem higieny, natomiast granatowa podkreśla doświadczenie i specjalistyczną wiedzę osoby, która ją nosi. Położne, a także pielęgniarki i lekarze pracujący na oddziałach dziecięcych, chcąc podkreślić swoją funkcję i stworzyć atmosferę spokoju, mogą zdecydować się na kolor różowy, który kojarzy się ciepłem oraz przyjaznym nastawieniem.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl